image

Kızık Köyü

Köyümüz, çeşitli rivayetlere göre yaşanan büyük kıtlık sebebi ve aşırı vergiler nedeni ile Ankara Nallıhan bölgesinde yaşamakta iken göçetmek zorunda kalan ve Aladağ çayı boyunca ilerleyip bir kısmının şuanki Seben Kızık ve bir kısmınında Kıbrıscık Kızık köyüne yerleştiği atalarımızdan anlatıla gelen bilgiler doğrultusunda kayıt altına alınmıştır.

Köyümüz ilk önce demirci köyü dediğimiz bölgede konaklama yapmış, demir işleyerek hayatlarına devam etmiş, daha sonra aşağı köy dediğimiz bölgede ve en sonunda şuanki yerinde yerleşim kurup, hayatlarını tarım hayvancılık ve orman işçiliği ile sürdürmüşlerdir. Günümüzde hala tarım hayvancılık ve orman ürünleri ile hayatlarını sürdürmektedirler.

Köyümüzün, 
Güneyin de; Beypazarı, Kel Tepe, Tepecik, Kırkgeçit Deresi, göller, binek taşları, batça ve batça kaşı,
Güney batısında; Sarıkaya köyü, Sarıkaya sulama barajı, Namazgah, Minare Kaya, Dedenin Burun, Erenler.
Batısında; İnanca Tepesi, Depelarkası Köyleri, Alanhimmetler ve köyleri, Çömlek Tepe, Demirci Köyü, tuzsuz alma,dövme çukuru.
Kuzey batısında; Horuz İmamın Doruk, Geriş (Kiriş) Köyü, Yiva (Yuva) ve Tazılar Köyü, Seben.
Kuzeyinde; Kavak Başı, Alpağut ve Taşlık Köyü, Kıbrıscık (Kyberis-Kıbrus), Şadıman Deresi ve Uludere, Köroğlu Dağı, Bolu.
Kuzey doğusunda; Taşlık Yaylası, Deveci, Yazıca, Alemdar, Köseler köyleri, Kartalkaya.
Doğusunda; Kızık Yaylası, Uşakgöl Yaylası, kiraz yanı ve Kayıbey Yayla Evleri, Burgaz Tepe.
Güney doğusunda; Tınaztepe (galat mezarı),dibek ören,karaören,gabalar köyleri,ahlatlık geçidi,karaşar,egriova tabiat parkı,Ankara bulunmaktadır.

Dört bir tarafı dağ ve tepeler ile çevrilmiş, yeşilin bütün tonlarını ve binlerce bitki örtüsünün süslediği adeta botanik bahçesi gibi, tıbbi ve aromatik bitkilerin kendiliğinden yetiştiği, sanayiden ve gürültüden uzak, doğallığını kaybetmemiş bir yaşam alanı olarak ayakta kalmayı başarmış olan köyümüz, sınırları içerisinde geçmişte yaşamış kavimlerin ve devletlerin tarihini ve belgelerini bünyesinde hala gizlemektedir.

Buna en yakın örnekler arasında yer alan Tınaz Tepe 1998 yılında yapılan araştırmalar neticesinde ayakta kalabilen bir Galat Mezarı olduğu açıklanmıştır, Topraklarımızda yaşamış olan Bitinya Devleti'nin izleri, sınırlarımız içinde yer alan bölgelerde gizemini hala korumaktadır.

Köyümüzde, tarım hayvancılık ve orman işçiliği halen yapılmakta olup tarımda ve hayvancılıkta doğallığın bozulmadan devamı için çalışmalar yürütülmektedir.
Genç nüfusun kalabalık olduğu ender köylerden biri olmakla beraber, üretime ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam eden genç üreticiler, köyümüzde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaparak üretmeye devam etmektedir. Köyümüzdeki hane sayısı 60 olup nüfusu 103 kişiden oluşmaktadır. Birlik ve beraberliğin, misafirperverliğin ve yardımlaşmanın hala devam ettiği köyümüzde, atalarımızdan kalan gelenek ve göreneklerimizi sürdürmeye çalışıyoruz.

Sizler için hazırladığımız, köyümüzün tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

 


Whatsapp Destek

Müşteri Temsilcisi

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?